Biyologlar Ne İş Yapar ?

Biyologlar Ne İş Yapar ?

Biyologlar insan hayvan ve bitki hücrelerini inceler. İncelemeleri labaravatuar ortamında yaparlar. Genellikle tıp, tarım ve hayvancılık alanlarında hizmet verirler. Uygulama alanında pratik bilgilerle sorunları çözerler. Hücrelerin yapı ve dokularında meydana gelen değişiklikleri inceler. Bitkilerde kimyasal etki sonucu ortaya çıkan bozulmaları tespit eder. Organizmalarda bulunan bakterileri analiz eder. Tıbbi bozukluğa neden olan genleri araştırır.

 

Biyologlar Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

Biyologlar görme yeteneği gelişmiş kişilerdir. Görme sorunu olan kişiler için uygun bir meslek değildir. Kimyasal maddelere alerjisi olan kişiler biyolog olamaz. Biyologlar dikkatli ve tedbirli olmak zorundadır. Araştırmayı sever, bilimsel merakı yüksek kişilerdir. Doğayı ve canlıları severler. İnsanlarla çok iyi iletişim kurarlar. Sabırlı ve azimli kimselerdir. Sayısal düşünme becerileri gelişmiştir. Fen bilgisi alanına ilgi duyar ve bu alanlarda başarılı kimselerdir. El ve göz koordinasyonunu sağlamada başarılı kişilerdir.  Zorluklar karşısında mücadele eden pes etmeyen kimselerdir. İşini seven, görev ve sorumluluk alan, ekip çalışmasına ayak uydurabilen kişilerdir. Neden sonuç ilişkisi kurabilen, problem çözme ve analiz gibi üst düzey bilgi ve beceriye sahip kimselerdir.

 

Biyologların Çalışma Koşulları Nelerdir ?

Biyologlar genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Uygulama olarak arazilerde görev yaparlar. Çok geniş bir çalışma alanları vardır. Hastaneler başta olmak üzere Çevre Bakanlığında, Orman ve köy işleri bakanlığında, ilaç ve besin sanayisinde, ve özel sektörde çalışırlar. Üniversiteye sayısal puan türünden giriş yaparlar. Fen edebiyat fakültesinden mezun olurlar. Eğitim süresi 4 yıl olup okul sonrası master ve doktora yaparak akademik olarak yükselirler. Üniversitede fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilgisi başta olmak üzere matematik, geometri gibi sayısal ağırlıklı eğitim alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir