Eczacılar Ne İş Yapar ?

Eczacılar Ne İş Yapar ?

Eczacılar ilaçların hazırlanması ve satışında görev alır. Uzman doktorun vermiş olduğu ilaçları hazırlar. Hastalara ilaçların kullanım şekil ile ilgili bilgi verir. Çalışma alanları oldukça geniş olan eczacılar genellikle kendi eczane dükkanlarını açarlar. Eczacılık günümüzün popüler mesleklerinden birisi olup eczacı olabilmek için üniversite sınavında yüksek puan almak gerekir.

 

Eczacılar Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

Eczacıların bilimsel merak duygusu gelişmiştir. Üstün akademik sayısal yeteneğe sahiptir. Alım satım işlerine ilgi duyarlar. Ekonomi konularına hakimdir. İlaç ve kimyasal maddeye alerjisi olan kişilerin eczacılık yapması zordur. Kapalı labaravatuar ortamında çalışmayı severler. İnsanlarla iyi iletişim kurabilen sosyal özellikleri gelişmiş kimselerdir.  Planlı ve disiplinli çalışırlar. İşleri büyük dikkat ve titizlilik gerektirir. Güler yüzlü, insanlara yardım etmeyi severler.

 

Eczacıların İş ve Çalışma Koşulları Nelerdir ?

Eczacılar okul bitiminde kendi diplomaları ile eczane açarlar. Eczacılar gece nöbet tutar. Çalışma saatleri oldukça uzundur. Eczane, hastane ve özel kliniklerde görev alırlar. Üniversiteye sayısal puan türünden tercih yaparak yerleşir. Eczacılık fakültesinden 1 yıl hazırlık 4 yıl lisans olmak üzere 5 yıl eğitim alırlar. Programı bitirene eczacı unvanı verilir. Üniversite sonrası doktora ve master yapılarak akademik olarak yükselirler. Okul, köy ve mahallelerde sağlık taraması yaparlar. Çalışma ortamları temiz ve gürültüsüzdür. İşlerini genellikle ayakta yürütürler.  İlaçlar ve kullanım yerleri konusunda uzman kişilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir