Hangi Yayınları Beğenmek Suç?

            Günümüzün gelişen teknolojisiyle internet hayatımızın büyük bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Birçok bilgisayar sisteminin ve dünyanın dört bir yanından insanların bağlı olduğu, bilgi ve fikir paylaştığı bu teknolojik ürün artık neredeyse televizyon yayıncılığını önüne geçmekte ve daha fazla insana rahatça ulaşabilmektedir. İnternet platformlarının bu kadar ilgi çekici olmasının nedenlerinin başında kullanıcıya her an isteğine uygun bir içerik sağlayabilmesidir.

İnternetin Sundukları

Erişimi kolay ve sansürü oldukça az olan bu platformda her yaştan insanlar istediği her şeye kolayca ulaşabilmektedir. Ülkemizde Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı özellikle cinsel içerikler üzerinde sansür uygulaması yapmakta ve internet erişimini kısıtlamaya çalışmaktadır.
İnternet Yayıncılığı

Sürekli gelişen bu platform son yıllarda video ve canlı yayın unsurları da sunmaya başladı. Özellikle youtube, twitch gibi siteler bu konuda popülerleşerek milyonlarca insanın takipçiliğini kazandı. Ardından oluşan sektör üzerinden Youtuber,  streamer  (yayıncı) gibi meslekler türedi. Günümüzde birçok insan bu meslekleri yaparak iyi miktarda paralar kazanabilmektedir.

Bu gelişmeler dünyada ve ülkemizde her bireyi etkilemeye başladı. Belirtilen sitelerde içerik üreten kullanıcılar, yayınlarında argo ve rencide edici kelimeler ya da sitenin izin verdiği müddetçe cinsel içerikler kullanabiliyor. Bu durum ülkemizde internet denetimi gerekliliği hakkında tartışmalar açmaya neden oldu. RTÜK konuyla ilgili müdahale yapacağını ve yasa tasarısı gerekliliğini yansıttı. Her ne kadar yetişkin bireyler internet üzerinde istediği içeriklere ulaşma hakkına sahip olsalar da gençlerimiz ve çocuklarımız üzerindeki büyük etkisinden dolayı bir kısıtlamanın getirilmesi gerekli görülüyor. Özellikle çocukların oyun videoları ve argo kelimeler kullanan insanları takip etmesi aileleri endişelendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir