İhtarname Neden Yazılır?

İhtarname Neden Yazılır?

 

Ülkemizde insanlar bazen sorunlarla karışılabilmektedirler. Bu sorunlardan bazıları günümüzde sıkça karşılaşılan ve genelde kredi kartı borçları veya başka taksitli borçlar sebebiyle oluşan problemlerdir. Bu sebeple insanlar borçlu oldukları kişi veya kurumlardan ihtarname adı verilen bazı uyarı anlamında belge veya yazılar almak durumunda kalmaktadırlar.

 

İhtarname Nedir ve Neden Yazılır?

 

Hukuk dilinde, ihtarnamenin anlamı davalı veya şikayetçi olan kişilerin avukatlarının, davacı kimselere mahkeme kararıyla gönderdikleri uyarı yazısıdır. Günümüzde ihtarnamenin gönderiliş amaçları genel olarak borçlu kişileri uyarmak ve borçlarını ödemez iseler evlerine veya işyerlerine haciz gönderileceğini bildirmektir. Günümüzde genel olarak ihtarnameleri hazırlatmak için hukukçulardan veya avukatlardan yardım alınmaktadır. İhtarnamedeki tek amaç karşı tarafa borç ödetmek değil bazen herhangi bir konuda karşı tarafı uyarmak veya bir isteği bildirmek olabilir.

 

İhtarnamenin İçeriği Nedir ve Nasıl Yazılır?

 

Günümüzde ihtarnamenin içeriği genel olarak her konu olmakla beraber, çoğunlukla maddi sebeplerle ihtarnameler yazılmaktadır. İhtarnameler yazıldıktan sonra ihtarname örneği olan belgelerden biri davacıya diğeri ise notere veya avukata verilir. Bazen hukuki yollara başvurmadan ikili ilişkilerle problemler de düzeltilebilmektedir. Bu şekilde de problemler çözülmezse ihtarnameler gönderilmektedir. Uzmanlara göre ise ihtarnamelere başvurmadan insanlar kendi aralarında anlaşarak problemleri halletmelidirler.

 

Yine uzmanlar tarafından ihtarnameyle alakalı bazı uyarılarda bulunulmaktadır, bunlar; ihtarnamenin çok kısa veya çok uzun olmaması, açık ve net şekilde her şeyin anlatılması, Noter üzerinden ihtarnamenin gönderilmesinin daha güvenli olması ve dilekçe örneği ve benzeri resmî belgelerin mutlaka bir örneğinin davacıda kalması gibi uyarılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir