İhtarname Nedir Ve Nasıl Yazılır?

            İhtarname bir hakkın ihlal edilmesi üzerine ya da belirli bir miktar alacağın olduğu durumlarda noter tarafından hakkın ihlal edilmesi kararlaştırılarak, zarar miktarının karşılanması için karşı tarafa gönderilen bildiridir. Bu işlem davayı açmadan önce hazırlanmalı ve dava gününden önce karşı tarafı bilgilendirmek için gönderilmelidir. İhtarname faks, mail, mektup ya da telgraf yoluyla iletilmektedir.

 

Noter kanununca ihtarname göndermek noterin işi olduğu kabul edilmektedir. Aynı zamanda genel iş düzeni olarak da sayılmaktadır. Noter tarafından gönderilen bu ihtarname karşı tarafa ulaştığını tasdiklemek için bir ay sonrasında tebliğ şerhinin yapılması gerekmektedir.

 

İhtarname ve Dilekçe Örneği

 

İhtarname yazılırken başlık atılmalıdır. Daha sonra başlık altında sol tarafa ihtar eden kişinin TC kimlik numarası, adresi, karşı tarafın adı ve adresi, ihtarın konusu yazılmalıdır. Daha sonra orta kısma tekrar açıklamalar adında bir başlık atılmalıdır.

 

Üç adet açıklama sırasıyla yazılabilir. Ardından sayın noter başlığı atılarak, açıklamalarda geçen suretlerin neler olduğu belirtilerek, daire adını memur tarafından tebliğ edildiğini ve muhatap olan kişiye tebliğ edilerek verilmesini talep ederek tarih atılır. Sağ alt köşeye ihtar eden kişinin adı ve soyadı ile birlikte imzası alınıp ihtarname tamamlanır. Bu ihtarname örneği aynı zamanda dilekçe örneği olarak da geçmektedir. Bunun gibi pek çok farklı ihtarname çeşitleri bulunmaktadır. Bu dilekçeler genellikle ihtar edilecek olan eşyanın konusu ile farklılık göstermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir