Kimyagerler Ne İş Yapar ?

Kimyagerler Ne İş Yapar ?

Kimyagerler maddenin kimyasal yapıları hakkında araştırma yaparlar.kimyasal madde ile ilgili tahliller yapar. Boya ve petrol sanayisi başta olmak üzere tekstil ve karbon tabanlı maddeler üzerinde çalışma yapar. Hammaddelerin sağlık üzerindeki bozucu etkilerini en aza indirmek için mücadele ederler. Organik ve inorganik maddelerin tahlil ve  analizlerini yaparlar. Kimyasal maddelerle ilgili araştırma projesi hazırlar. Üretim yöntemlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapar. Hammaddeyi yeni kullanım alanlarına açarlar. Maddelerin moleküler yapısını incelerler.

 

Kimyagerler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

Kimyager üst düzey akademik sayısal düşünme becerisine sahiptir. İş planlama ve uygulama konusunda uzmandır. Matematik başta olmak üzere fizik, kimya, biyoloji ve ekonomi alanında kendilerini geliştirmiş kimselerdir. Sorumluluk duygusu gelişmiş, sabretmeyi bilen, işini son derece titiz yapan kişilerdir. Kimyasal maddeye alerjisi olan bir kişinin kimyagerlik yapması zordur. Kimyagerler ekip çalışması yaparlar. İletişim becerileri kuvvetli, kendini iyi ifade edebilen üretken kimselerdir.

 

Kimyagerlerin İş ve Çalışma Koşulları Nelerdir ?

Kimyager kapalı sessiz ofis ortamında çalışır. Sessiz ve gürültüsüz ortamlarda dikkatleri dağılmadan çalışırlar. Özellikle fabrika ve kimya sanayisinde çalışırlar. Üniversiteye matematik ve fen bilgisi alanlarında tercih yaparak yerleşirler. Eğitim süresi 4 yıl olup okul sonrası master ve doktora yapabilirler. Üniversitede sayısal ağırlıklı dersler alırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir