Kişisel Gelişim Defteri Nedir?

Kişisel Gelişim Defteri Nedir?

Kişisel gelişim yönünden uygulanan seanslarda, uzman tarafından bireye en çok tavsiye edilen öneri, kişisel gelişim defteridir. Kişisel gelişim kapsamında bireyden edinilmesi beklenen kazanımların, bu defter yoluyla daha net bir şekilde gözlemlenmesi sağlanır. Defter yöntemi, genellikle işe yarar niteliktedir ve uygulayan kişi tarafından oldukça verimli bulunur.

Kişisel Gelişim Defterinin Amacı Nedir? 

Kişisel gelişim defterinin amacı, bireye kişisel gelişim seanslarından edindiği kazanımları somut olarak sunmaktır. Bu yöntemle birey hem kendini daha iyi tanımaktadır hem de kişisel gelişim kapsamında edindiği kazanımları somut olarak uzman aracılığıyla gözlemlemektedir. Bu durum bireye bir sonraki aşama için gerekli olan motivasyonu sağlamaktadır. Defter sayesinde kişi sorumluluklarını da daha kolay bir şekilde yerine getirmektedir. Her şeyi deftere kaydetmek zorunda olduğu için, bir nevi birey kendisini deftere karşı sorumlu hissetmektedir.

Kişisel Gelişim Defteri Nasıl Kullanılır?

Kişisel gelişim defterinin kullanılışı bireye özel olup kişisel beklentilere uygun şekilde kullanılmalıdır. Bu beklentilerin farkına varıldıktan sonra, yapılması istenen davranışın yapılıp yapılmadığı  her gün yazılmalıdır. Örneğin, birey  her gün spor yapmak istiyorsa bu hedefine dair ne yaptığı günlük olarak defterde yer almalıdır. Hayatın diğer alanlarında da belirlenen hedefler olmalı, bu hedefler için yapılması gerekenler günlük plana dahil edilmelidir. Defter ilk aşamada otuz gün boyunca kullanılmalı, otuz günün sonunda sonuçlar uzman kişi ile paylaşılmalıdır. Defterin işe yaradığı gözlemlenirse, hedeflere ulaşana kadar kullanıma devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir