Makine Mühendisi Ne İş Yapar ?

Makine Mühendisi Ne İş Yapar ?

Makine Mühendisleri motorlu araç sanayisinde aktif olarak çalışan kimselerdir. Makine ve sanayi sistemi üzerine çalışılır. Ürün tasarlama, bakım ve danışmanlık işlerini yürütür. Makine aletleri üzerine danışmanlık görevini yürütür. Hava taşıtlarının uçak gövdesi tamir ve bakım çalışmasını yapar. Demiryolu lokomotif gibi ulaşım araçlarının bakım ve onarım işleriyle meşgul olur. Motor sisteminde arızaları tespit edip tamir işlerini yapar. Bilimsel makale hazırlar bunun raporlarını tutar.  Makine parçalarının bakımını yapar. Tarım ve iş makinelerinin donanım ve sistemlerini kontrol eder. Bilgisayar, projeksiyon, kamera gibi teknolojik ürünlerin danışmanlık hizmetlerini yürütür.

 

Makine Mühendisi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

Makine Mühendisleri akademik yeteneğe sahiptir. Sayısal derslerinden matematik, fizik ve kimya alanında başarılı kişilerdir. El ve göz Koordinasyonu çok iyi sağlar. Cisim şekil arasında ilişki kurabilir. Teknolojiye ayak uyduran gelişmeleri yakından takip eden kişilerdir. Makine Mühendisleri düzenli ve disiplinli çalışır. Grup çalışmalarında aktif görev alıp başarı elde eden kimselerdir.

 

Makine Mühendislerinin Çalışma Koşulları Nelerdir ?

Makine Mühendisleri, mühendislik fakültesinde mezun olurlar. Sayısal puana göre yerleşirler. Tozlu ve gürültülü bir mekanda çalışır. Genellikle işlerini ayakta yaparlar. Büro, şantiye, fabrika, hangar, tersane, liman, istasyon ve atölyede çalışırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir