Sağlık Memuru Ne İş Yapar ?

Sağlık Memuru Ne İş Yapar ?

Sağlık Memurları ile hemşirelerin görev ve sorumlulukları benzerlik gösterir. Sağlık memurları hastaların bakımını yaparlar. Hastaların bakımını deneteler ve doktorlara rapor sunarlar. Bireylere hastalıktan korunma konusunda bilgi aktarır. Hasta tedavi sürecinde doktorlarla işbirliği içinde çalışırlar. İğne yapma, ateş ve tansiyon ölçme, serum takma işlerini yaparlar. Fizik tedavi uzmanlarına yardım ederler. Kan gurubu ölçüm işlerine bakarlar. Gebelik testi, kültür hazırlama, sünnet yapma, boğulma ve yaralanmada ilkyardım uygulaması yaparlar. Aşı etkinliklerini düzenler. İşletmelerde işçilerin periyodik olarak sağlık kontrolünü yaparlar. Sağlık sorunlarını tespit edip idari amirlerine rapor sunarlar.

 

Sağlık Memuru Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

Sağlık Memurları akademik biyoloji yeteneğine sahip kimselerdir. İnsanlara yardım etmeyi seven kişilerdir. Pratik el becerisine sahiptir. Nerede nasıl davranacağını bilen soğukkanlı insanlardır. İşleri titizlilik ve dikkat gerektirir. Sabırlı, zor şartlar altında çalışmaya alışkın kimselerdir. İlkyardım, sağlık, beslenme ve temizlik konularına hakim becerikli kişilerdir. Hızlı ve doğru karar verebilen, kararlı kimselerdir.

 

Sağlık Memurunun İş ve Çalışma Koşulları Nelerdir ?

Sağlık Memurları resmi ve özel hastanelerde görev alırlar. Sağlık ocağı ve dispanserlerde çalışabilirler. Görev yerleri son derece temiz ve gürültüsüzdür. Hastalarla sürekli iletişim halinde görev yapar. Doktor, ebe, hemşire ve sağlık müdürleri ile etkileşim halindedir. Tam gün çalışıp gece ve hafta sonu nöbet tutarlar. 8 saat vardiya sistemine göre çalışırlar. Sağlık yüksek okulundan sağlık memurluğu bölümünden mezun olurlar. 4 yıl lisans eğitim sonrası kpss sınav sonucuna göre atamaları yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir