Sınıf Öğretmenleri Ne İş Yapar ?

Sınıf Öğretmenleri Ne İş Yapar ?

Sınıf Öğretmenleri eğitim kurumlarında öğrencilere eğitim verirler. Okulların ilk okul bölümünde 1.sınıftan 4.sınıfa kadar derslere girerler. Haftalık 30 saat öğrencilere ders verir. Her sabah 8 ile 15 arasında görev yapar. Çocuklara okuma yazma öğretmenin dışında, matematikte dört işlem yapma becerisi kazandırır. Milli eğitim programı dahilinde müfredata uygun eğitim verir. Okullarda öğrencilerin gelişimlerini izler. Nöbet görevlerini yapıp okulda düzen ve disiplini sağlarlar. Öğrenci velileri ile diyalog kurup öğrenci başarısını arttırmaya yönelik bilgiler verir. Derslerde öğrencilere bilgi beceri ve tutum kazandırır.

 

Sınıf Öğretmenleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

Sınıf Öğretmenleri üst düzey akademik beceriye sahip kimselerdir. Sözel ve sayısal düşünme becerisine sahiptir. Duygu ve düşüncelerini çok rahat aktarabilen kimselerdir. Öğrencilere iyi öğrenme ortamı hazırlarlar. İşlerine dikkatli ve özenlidir. Mesleki sorunları için araştırma yapan kişilerdir. Sevecen, iyi iletişim kuran, hoşgörülü ve sabırlı kimselerdir. Kendini geliştirmeye istekli kişilerdir.

 

Sınıf Öğretmenlerinin Çalışma Koşulları Nelerdir ?

Sınıf Öğretmenleri  üniversiteye eşit ağırlık puan türünden tercih vererek eğitim fakültesine yerleşirler. Eğitimleri 4 yıl sürer. Genel kültür derslerinin yanı sıra pedagojik eğitim dersleri verilir. Gelişim ve öğrenme, ölçme ve değerlendirme, sınıf yönetimi, öğretim yöntem ve teknikleri, program geliştirme, rehberlik gibi mesleki dersler verilir. Üniversite bittikten sonra kpss sınavı ile görev yerleri belli olur. İlköğretim okullarında ve ilk okullarda 4. sınıfa kadar derslere girebileler. Çalışmalarını ayakta sınıf ortamında yönetirler. 657 sayılı devlet memuru 9. derecede memuriyete başlarlar. Her yıl ekim ayında eğitim ödeneği alırlar. 2017  – 2018 yılı için verilen eğitim ödeneği 1047 liradır. Haftada 30 saat derse girerler. 15 saati maaş karşılığı, 15 saati de ek ders karşılığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir