İhtarname Göndermek Neden Önemlidir Ve Nasıl Yapılabilir?

İhtarname Neden Önemlidir?

 

İşçi ve işveren arasındaki iş ilişkilerinde kanuna uygun olmayan işten çıkarma, ücretin ödenmemesi ve diğer hakların yerine getirilmemesi söz konusu olduğunda “ihtarname çekmek” önem arz etmektedir. Çünkü ihtarname çekerek ihlal edilen haklar talep edilebilir. İhtarname ile hak talep edilir ve hak yerine getirilmez ise hukuki süreç başlatılacağı ihtar edilir.

 

İhtarname Nasıl Gönderilir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

           İhtarname, resmi bir belgedir ve noter aracılığı ile yapılmaktadır. Böylelikle karşı tarafın almadığı ve konudan haberdar olmadığı iddiaları çürütülmüş olur. İhtarname içerik olarak gereksiz kelimelerle uzun bir biçimde olmamalıdır ve açık olmalıdır. İhtarname, bir alacak hakkı doğduktan sonra hakkın yerine getirilmesi için yapılabilmektedir. Alacak hakkı doğmadan önce ihtarname çekmek mümkün değildir.

 

İhtarname Örneği

 

” …….. NOTERLİĞİ’NE

İHTARNAME İHTAR EDEN:…..

VEKİLİ:…..

İHTAR EDİLEN KONU:……

AÇIKLAMALAR

1)….

Tarih” şeklinde ihtarname örneği ve dilekçe örneği hazırlanabilmektedir. Hangi ilde ise oranın Noterliği ‘ne yazılmalıdır. Talep edilen hakka göre de değişiklik göstermektedir. Açıklamalar kısmında ise konuyu biraz daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekmektedir.

 

İşçinin İhtarname Gönderme Nedenleri Nelerdir?

 

İşçi ihtarnameyi genel olarak herhangi bir hakkını talep ederken kullanabilmektedir. Ancak özellikle emeklilik, askerlik, malulen emeklilik, evlilik ve maaş ödemelerinin yapılmaması durumlarında ihtarname kullanılmaktadır. Bu durumlardan sonra işten ayrılma halinde de işverene ihtarname çekilmektedir. İhtarnamede ise alacak miktarının belirli ve açıkça olması çok önemlidir. Alacağın konusunun ve alacağın miktarının doğru yazılması da çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir