Sektörde Çalışanlar İşlerinden Memnun Mudur?

Sektörde Çalışanlar İşlerinden Memnun Mudur?

KAHVE SEKTÖRÜ

Eskilerde çay bahçeleri, kahvehaneler yaygınken; günümüzde özellikle de son yıllarda kahve sektöründe adeta patlama olmuştur. En küçük yerleşim birimlerinde bile yerini almaya başlayan cafeler, filtre kahve ve espresso çeşitleri gibi dünya kahveleri seçeneklerinin bolluğu ve diğer yerlere göre daha nezih ortamları ile özellikle gençlerin uğrak mekanı olmuştur. Aslında satılan kahve fiyatları çay bahçelerine göre daha yüksek olsa da, müşteri kitlesi bu fiyatlara rağmen cafe ortamlarından vazgeçmemektedir.

ÇALIŞMA KOŞULLARI

Tabii bu kahve sektörünün bir de arka yüzü vardır. Acaba müşterilerin yoğun taleplerine rağmen bu sektörde çalışanlar işlerinden memnun mudur? Sorunun cevabı ne yazık ki pek iç açıcı değildir. Cafe işletmecileri genellikle öğrenci çalıştırmaktadır. Bu durumun; sigortasız işçi çalıştırmak, fazla mesai yaptırarak az ücret vermek gibi sebepleri vardır. Franchising firmalarda çalışma koşulları diğerlerine nazaran daha iyi olsa da, bu “iyi” kavramı yalnızca ortalama cafe çalışma koşullarının biraz üzerine çıkabilmektedir.

Kahve sektörünün öbekleşmiş olduğu yerlerde fazla mesai az ücret anlayışı çok yaygındır. Gerek baristalar gerekse servis elemanları ortalama olarak, gün içerisinde 8-9 saati aşacak şekilde çalışıp 30-40 lira civarı yevmiye almaktadır. Aylığa vurulduğunda bu para yasalarla sabitlenmiş ve normal şartlarda olması gereken asgari ücreti bile bulmamaktadır.
Çalışanların memnuniyetsizliğini dile getirirken şikayette bulunulan diğer bir konu da, özellikle servis elemanları yani garsonların bütün mesai saati içerisinde ayakta durmasıdır. Bu durum yorucu ve sıkıcı olduğu gibi sağlık açısından da varis ve fıtık gibi çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Öte yandan iş kazaları da bu sektörde çok yaygındır. Çalışanların siparişleri yetiştirebilmek için hızlı olması gerektiğinden, özellikle de sıcak içeceklerin dökülme durumlarında ciddi yanıklar oluşabilmektedir.

Kahve sektöründe çalışmanın olumlu yanı da, sosyal bir ortamda çalışmanın çeşitli avantajlar getirebiliyor olmasıdır. Fakat genele vurulduğunda cafe çalışanlarının çalışma koşullarından memnun olmadığı görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir