Bilgisayar Öğretmenleri Ne İş Yapar ?

Bilgisayar Öğretmenleri Ne İş Yapar ?

Bilgisayar Öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğrencilere bilgisayar dersleri veren kişilerdir. Öğrencilere bilgisayar alanında bilgi beceri ve tutum kazandırmakla görevlidir. Eğitim vereceği gurubun düzeyine uygun çalışma planı hazırlar ve bu planı mesai saatleri içinde öğrencilere uygular. Öğrenci başarısını arttırmaya yönelik etkinlikler tasarlar. Öğrenci başarı durumunu değerlendirir. Öğrencilerin gelişim düzeylerini takip eder. Eğitici kol çalışmalarında görev alır. Görev yaptığı okulda nöbet görevini yerine getirir. Okulun düzen ve disiplinini sağlamada görev alırlar.

 

Bilgisayar Öğretmenleri Hangi Özelliklere Sahiptir ?

Bilgisayar Öğretmenleri üst düzey akademik yeteneğe sahip kişilerdir. El göz ve parmak koordinasyonunu çok iyi sağlarlar. Duygu ve düşüncelerini rahat dile getirir. Öğrencilere iyi öğrenme ortamı hazırlayabilen kimselerdir. İş konusunda titiz ve son derece dikkatli kişilerdir. İşlerine özen gösterir, planlı ve programlı çalışırlar. Mesleğinin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla araştırma ve inceleme yapar. İnsanlarla çok iyi iletişim kuran, sevecen, sabırlı ve hoşgörülü kimselerdir. Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayan empati kurabilen kişilerdir. Girişimci bir kimliğe sahip olan bilgisayar öğretmenleri teknolojiyi yakından takip ederler.

 

Bilgisayar Öğretmenlerinin Çalışma Koşulları Nelerdir ?

Bilgisayar Öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yaparlar. İşlerini sınıfta ayakta yürütürler. Çalışma ortamları temiz ve gürültülüdür. Üniversiteye sayısal puan türünden tercih yaparak, bilgisayar öğretmenliği programında eğitim görürler. Eğitimlerini 4 yılda tamamlar. Genel kültür ve mesleki eğitim dersleri alırlar. Meslek liselerinde, okullarda, özel ve kamu kuruluşunda görev yapabilirler. Teknik öğretmen unvanını alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir