Halkla ilişkiler uzmanı ne iş yapar ?

Halkla ilişkiler uzmanı ne iş yapar ?

Halkla ilişkiler uzmanı kurumların halka açılan perdesi olarak görev yapar. Kişilerin kurumlar hakkında olumlu izlenim edinmesi için gerekli alt yapı çalışmasını yapar. Şirketlerin tanıtıcı broşürlerini hazırlar. Etkinlikleri halka duyurmakla görevlidir. Çalıştığı kurumun basın toplantılarını hazırlar. Konusu ile ilgili basını yakından takip ederler. Halkla ilişkiler programları yaparlar. Toplantı, tören ve kutlama gibi organizasyonlar düzenlerler. Sanatsal etkinlikler hazırlar, anketler düzenlerler. Etkinliklerin bütçe malzeme ve eleman sayısını belirler.

 

Halkla ilişkiler uzmanı hangi özelliklere sahip olmalı ?

Halkla ilişkiler uzmanları toplumsal ve siyasal olaylara duyarlı kimselerdir. Ülkenin ve dünyanın gündemini yakından takip ederler. Araştırmayı seven, iletişimi kuvvetli, entelektüel kimselerdir. İşini seven ve çok dikkatlidir. Bilgiyi hafızada uzun süre tutabilir. Problem çözme becerisi gelişmiştir.Halkla ilişkiler uzmanları bilgiyi kolay öğrenir, ikna kabiliyetleri gelişmiş, her konuda fikir üreten kimselerdir.  Tartışmayı ve kitap okumayı severler. Neden sonuç ilişkisi kurabilirler. Diksiyonları düzgün aktif ve hareketli kimselerdir.  Dış görünüme ve yaşam biçimlerine önem verirler.

 

Halkla ilişkiler uzmanı çalışma koşulları nelerdir ?

Halkla ilişkiler uzmanı büroda çalışırlar. Gazetecilerle sürekli iletişim halindedir.  Üniversiteye sözel puan türünden tercih yaparak yerleşirler. Çalışma alanları oldukça geniştir. Büro, otel, gazete, yayıncılık, banka, fabrika ve hastanede çalışırlar. Halka ilişkiler uzmanı olabilmek için 4 yıllık halkla ilişkiler uzmanı lisans programını bitirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir