İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar ?

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar ?

İnşaat Mühendisleri inşaat projesini yöneten kişilerdir. İnşaat projesi standarda uygun olup olmadığını kontrol eder. İnşaat işlerini kontrol eder. İnşaat için gerekli malzemeleri ve donanım ekipmanları hesaplar. Şantiye işlerini organize eder. İnşaat işlerinde iş güvenliği ve sağlığı konusunda çalışanları bilgilendirir. İnşaat projelerinde meydana gelen proje hatalarını düzeltir. İnşaat devir teslim işleri ile meşgul olur. Büyük inşaat projesi hazırlayıp hayata geçirir. İnşaat yapım alanlarını inceler.

 

İnşaat Mühendisi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

İnşaat Mühendisleri normalin üstünde bir akademik yeteneğe sahip kimselerdir. Matematik, fizik, kimya, astroloji derslerini seven ve bu derslerde başarılı kişilerdir. İnşaat Mühendisleri el göz koordinasyonu çok iyi sağlarlar. Cisim ve şekil algı yetenekleri gelişmiştir. Teknolojiyi takip eden ve gelişmeleri mesleğine uyarlar. Düzenli ve disiplinli bir çalışma düzenleri vardır. Gurup çalışmalarına aktif olarak katılıp görev ve sorumluluk alabilen kimselerdir.

 

İnşaat Mühendisi Çalışma Koşulları Nelerdir ?

İnşaat Mühendisi büro, şantiye gibi ortamlarda çalışırlar. Çok zor bir çalışma koşulları vardır. Üniversiteye sayısal alandan giriş yaparlar. 1 yıl hazırlık 4 yıl lisans olmak üzere 5 yıl eğitimleri vardır. Mühendislik fakültesinden mezun olurlar. Üniversite sonrası doktora ve master yaparak üniversitede öğretim görevlisi olarak görev yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir