Kişisel Gelişimde Karakter Eğitimi

Teknolojinin temel ihtiyaçlardan biri haline gelmesiyle yüzyılımızda mekan algısı genişlemiştir. Çocukların karakterleri artık sadece aile ve sosyal çevreyle sınırlı değil. İnternet, televizyon, dergi ve hatta çizgi film gibi farklı mecralardan karakterlerinin oluşumunu kötü yönde etkileyebilecek örnekler bulunuyor. Bu durumda aile bireylerine düşen görev sadece rol model olmanın dışına çıkıyor.

  Karakter Nedir?

Karakter insanın ayır edici özelliklerin bütünüdür. Duygu, düşünce ve hareketler insanın karakteri etrafında gerçekleşir. Bu yüzden insanların olaylar karşısında verdikleri çok açılı davranış ve kararların onun karakteri doğrultusunda alındığını söyleyebiliriz

Karakter Eğitimi

Toplum ve bireyin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve özellikle bireyin onurlu bir yaşam içinde doğruyu, iyiyi ve güzeli çözümleyebilmesi için iyi bir karaktere sahip olması gerekmektedir. Bu yüzden çocuk yaşta aile ve okulda karakteri eğitimi verilmeye başlanmalıdır. Burada aile bireylerine düşen görev oldukça büyüktür. İyi bir rol model olmak söylediğimiz gibi yeterli değildir. Bunun yanı sıra çocuğunuzun etkilenebileceği yayın ve iletişim organlarını filtrelemek gerekmektedir.

Eğitim kitapları incelenmeye başlandığında karşılaşılacak olan soru ‘’İyi insan nedir?’’ olacaktır. Bu soruya kendinizin etraflıca düşünülmüş bir yanıtı olması hem rol model olurken eksiklerinizi tamamlayacak hem de karakter eğitimi sırasında size yol gösterecektir. Unutulmamalıdır ki kişisel gelişim insanın hayatı boyunca soru sorarak iyiye yönelmesidir. Bu yüzden karakteri eğitimi çocuğa iyi birey sınırı çizmek için değil, karakterini oluşturma evresinde ve devamında doğru soruları sormasını sağlamak içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir