Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri Ne İş Yapar ?

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri Ne İş Yapar ?

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi kurumlarında görev yaparlar. Halk arasında anaokulu öğretmeni olarak bilinir. Anaokulu, kreş ve özel eğitim kurumlarında görev yaparlar. Okul öncesi öğrencilere temel bilgi ve beceri kazandırırlar. Öğrencilere sayı sayma, renkleri ve şekilleri tanıma, kalem tutma, kendini ifade etme gibi okul öncesi hazırlık bilgi ve becerileri kazandırmakla görevli kimselerdir. Çocuklara zihinsel, sosyal ve bedensel yönden geliştirecek etkinlikler tasarlarlar. Çocukların el becerisi geliştirmeye yönelik etkinlikler tasarlarlar. Çocukların kendilerini tanıma, cesaretli olma ve kendini rahat ifade edebilmeleri için rahat ortam oluştururlar. Çocukların sosyal kimliklerini bulmaları için firsatlar oluştururlar.

 

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri sözel akademik yeteneğe sahip kimselerdir. Çocukları seven ve çocukların dilinden anlayan sabırlı ve hoşgörü sahibi kimselerdir. Empati yeteneği gelişmiş, duygu ve düşüncelerini rahat ifade eden kişilerdir. Sınıf yönetimine hakim titiz ve sorumluluk sahibi kimselerdir. Zengin öğrenme ortamı tasarlayan, çocukları seven kimselerdir.

 

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenlerinin Çalışma Koşulları Nasıldır ?

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri üniversiteye sözel puan türünden giriş yaparlar. 4 yıllık lisans eğitiminden sonra kpss sınavı ile memuriyete atanırlar. Üniversite sonrası master ve doktora yaparak üniversitede öğretim üyesi ve araştırma görevlisi olarak kalabilirler. İşlerini genellikle ayakta sınıf ortamında sesli ve gürültülü ortamda yaparlar. Okul öncesi öğretmenlik günümüzün popüler meslek gurubundan birisi olup ihtiyaç oldukça fazladır. Devlete bağlı anaokulunda yarım gün çalışırlar. Haftanın 5 günü sabah 8 ile 13 arası görev yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir