Tatilde Yenilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Günümüzde yoğun iş hayatından, şehirlerin gürültüsünden, insan kalabalığından kaçmak, rahat bir nefes almak için genelde otellerde tatil tercih ediliyor. Bu sürede her şey dahil fırsatından sonuna kadar yararlanmak isteniliyor. Önümüze serilen sayısız yemek çeşitleri göz cezbediyor ve aşırıya gidiliyor. Kilo alma riski bile göze alınabiliyor. Peki sağlıklı tatil nasıl olmalıdır?

Her Şeyin Temeli Kahvaltı

En sık yapılan hata kahvaltıyı atlamaktır. Tatildeyim diyerek geç kalkmak ve kahvaltıyı atlamak metabolizma düzenini bozar. Kahvaltıda özellikle yaz günlerinde yağlı besinlerinden kaçınılmalıdır. Kızartma, işlenmiş et ürünlerinden uzak durmak gerekir. Sıcakta yağ toleransımız azalmaktadır. Kahvaltıda reçel, marmelat türünde yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Protein ağırlıklı, Akdeniz tarzı(domates, salatalık, yeşillik vb.) beslenme tercih edilmelidir. Mutlaka kahvaltıda meyve alınmalıdır böylece ara öğün tamamlanır ve yüksek kalorili atıştırmalardan uzak durulur.

Sağlık Ve Lezzet

Her yiyecek maalesef sağlıklı değildir. En sağlıklı yiyecekler hazırlanması vakit alan, zeytinyağlı sebze yemekleridir. Protein ağırlıklı beslenmek gerekir böylece daha tok kalınması sağlanır. Tercih edilen et çeşitleri fırında veya ızgarada pişirilmesi gerekir. Yağda kızartılmış et ürünlerinden kaçınılmak gerekir. Mutlaka etin yanında salata tüketilmelidir. Eğer karbonhidrat alınırsa yanında ekmek alınmamalı ve porsiyon küçük tutulmalı. Patates kızartmasından uzak durulmalı eğer patates kızartması tercih edilirse diğer karbonhidratlardan uzak durulmalı. En önemlisi ise yağlı soslar kullanılmamalı. Sıcak yaz günlerinde sağlığa ciddi tehdit oluşturabilir.

Sıvı tüketimi en temel şarttır. Asitli, alkollü içeceklerden uzak durulmalı. Bunların yerine maden suyu, katkısız meyve suyu tercih edilmelidir. Olmazsa olmaz ise bol bol su tüketmektir. Tatlı tercihleri sütlü tatlılardan yana olmalıdır. Şerbetli tatlılardan uzak durmak gerekir. Hamurlu ve yağda kızartılmış tatlılar en büyük risktir. Tatlı porsiyonları ayrı değil, ortak alınmalıdır. Böylece sağlıklı bir dinlenme süreci geçirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir