Uygulamalı Koçluk Eğitimi

Koçluk Eğitimi 

Koçluk eğitimi; kişilere koçluk mesleğinin icrası için uzmanlık gerektiren konularda eğitim
veren sistemdir.

Kimler Koçluk Eğitimi Verebilir? 

Koçluk eğitimi farklı kurum yahut kişiler tarafından birbirinden farklı saatlerle verilebilmektedir.

Koçluk Eğitiminin Süresi 

Bu eğitimler genel anlamda 20 saat ile 200 saat arasında değişebilmekle birlikte Uluslararası Koçluk Federasyonu’na göre yeterli koçluk eğitimi 60 saat olarak belirlenmiştir.  Birçok kurum bu eğitimi 60  saat olarak belirlemiştir. Bu 60 saatin 30 saati genelde uygulamalı eğitime ayrılır.

Koçluk Kavramı ve Uygulamalı Eğitimin Koçluğa Katkıları 

Koç insanın kişisel gelişim sürecinde ona yardımcı olan, tecrübeleri ve yardımları ile kişiyi yönlendiren ve başarıya ulaşmasına teşvik eden kişidir. Koç kişiye kendini tanımasında yardımcı olur ve kişinin çevresel faktörleri anlamlandırmasında ve farklı bakış açıları kazanmasında yararlı olur.

Koç kişinin belirlediği hedefte doğru yöntemlere başvurmasını sağlar. Koç kişiye belirlediği hedefte, rasyonel odak noktaları belirleyerek hedefin gerçekleşmesinde önemli katkılar sağlar. Koçluk kişinin potansiyelini anlamasında, kendi farkındalığını geliştirmesinde yardımcı olan bir kurumdur. Bu sebeple koçluk işini yapacak kişinin yeterli sürelerde, yeterli kurumlarda, yeterli sürelerde eğitim alması gerekir. Aksi takdirde yardımına başvuran kişileri yanlış yönlendirerek onların hedeflerine ulaşmalarında ciddi sorunlara yol açabilecektir. Bu sebeple koç, koçluğun gerektirdiği yeterliliğe sahip olabilmek için; bir teorik eğitim ve pratikte karşılaşabileceği durumlara çözüm sunabilmesi açısından yeterli sürelerle uygulamalı eğitim almış olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir